EGYÉB KÖLTSÉGEK
BBP utasbiztosítás
(EUB Biztosító)
- Air Nívó:
730 Ft/fő/nap
- Air & Cruise Top:
1.030 Ft/fő/nap
- Air & Cruise Extra:
1.590 Ft/fő/nap
Az út idegenvezetője
Gőgös Norbert
Gőgös Norbert, geográfus, utazásszervező, a Magyar Földrajzi Társaság Expedíciós Szakosztályának titkára.
Az ELTE TFK-n szerzett diplomájának szakpárja: történelem.
Csoportos körutazásainak elsődleges célterülete Közép- és Belső-Ázsia, Észak-Amerika, valamint a Kárpát-medence.
Publikációs témakörei többek között - a törökségi népek és sztyeppei íjfeszítő birodalmak múltja; a nomád kultúrák néprajza; Észak-Amerika és a sarkkörök természeti földrajza, élővilága; a magyar földrajzi felfedezések és kutatóutak kultúrtörténete.
Hobbija a munkája és a természetjárás – a Görgényi-havasoktól - Alaszkáig és az Altájig.
Kedvenc városai: A Selyemút nagyvárosai Isztambultól – Szamarkandig.
Kedvenc szállodája: a mongol sztyeppék jurtái.
Kedvenc itala: A jó szívvel adott székely üdvözlőpálinka.
Három kislány boldog édesapja.
Elutazás Budapestről, érkezés Helsinkibe a délutáni órákban. Buszos és gyalogos városnézésre indulunk Finnország fővárosában. A Finn-öböl partján fekvő várost számos öböl, félsziget és sziget tagolja. Helsinkit 1550-ben I. Gusztáv svéd király alapította. A kis városkát sokáig szegénység, betegségek és harcok sújtották, ám miután 1812-ben I. Sándor orosz cár a Finn Nagyhercegség fővárosává tette, rohamos fejlődésnek indult. Szentpétervár mintájára neoklasszicista stílusban építették újjá. Jelenleg egy könnyen bejárható, rengeteg parkkal tarkított, élhető városképet mutat. Egyéni étkezési lehetőség a kikötőben. Éj Helsinkiben. (1 éj)
Hajnali transzfer a repülőtérre (reggeli egyénileg a repülőtéren), majd reggeli érkezés Keflavíkba. Közös városnézés busszal és gyalogosan a Faxaflói-öböl mentén épült izlandi fővárosban, Reykjavíkban: látogatás az Arnarhóll városnegyedben, a települést 874-ben megalapító Ingólfur Arnarson emlékművénél. Néhány viking história meghallgatása a Landnámabók és a Hauksbók saga kódexek oldalairól, közben az ultramodern Harpa Koncert és Konferencia Központ fotózása.
Kiutazás az óceánparthoz a Sun Voyager Emlékműhöz, majd a Hallgrímskirkja-hoz, Izland legnagyobb, “bazalt orgonaszerű” templomához. Csoportkép készítése az Észak-Amerikát felfedező Leif Erikson (óészakiul: Leifr hinn Heppni) szobránál, megemlékezéssel Tyrkerről, Leif magyar nevelőapjáról.
Közös látogatás a Perlan egyedülálló természeti kiállításán, téli tájképfotózással a panoráma teraszról, majd utazás a Sky Lagoon fürdőbe. 1,5 órás fürdőzés a helyi 7 lépéses rituálé szerint.
Éj Reykjavíkban. (1 éj)
Szállás: Skuggi Hotel 3*
Reggeli után utazás az UNESCO világörökségi védelem alatt álló Thingvellír Nemzeti Parkba, az Eurázsiai- és Amerikai kontinentális lemezek drámai szépségű határvonalára. A terepviszonyoktól függően séta a törésvonal aljában, illetve a Lögberghez, az ősi viking parlament (Althing) Törvénysziklájához.
Továbbutazás a Gejzírek völgyébe, ahol a Strokkur „munkájában” gyönyörködhetünk, a Langjökull jégmező alatt. Látogatás a Földünk egyik legszebb vízeséseként számon tartott Gullfoss, az „Arany Vízesés”, felső peremein, ahol a lépcsőzetes szirteken pazar fotókat készíthetünk a félig fagyott, lezúduló gleccserolvadékról, vagy jégdarabokról...
A lemenő napnál kijutás Atlanti-óceán partjára, sétával Reynisfjara kavicsos fövenyein. (Figyelem! A parti séta az időjárási viszonyok- és az óceáni hullámzás függvénye!) Néhány szó az Atlanti-óceán északi medencéjének “közeli” skandináv szigetéről (Jan Mayen; Feröer; Svalbard; Grönland).
Koraesti megérkezés Európa legnagyobb jégmezője, a Vatnajökull közelébe. A szállodába jelentkezés után rövid pihenő – majd fakultatív éjszakai virrasztás Aurora borealis megfigyeléssel – Odin akarata szerint... Éj a Vatnajökull déli peremén. (1 éj)
Szállás: Fosshotel Núpar 3*
Reggeli indulással látogatás kontinensünk legnagyobb jégmezője, a 8.000 km2 (!) területű, UNESCO világörökségi védelem alatt álló Vatnajökull peremének különböző tájain: 3,5 órás jégbarlang, majd gleccser séta a Skaftafell Nemzeti Parkban.
Továbbutazás a Fjallsárlón gigászi jégfalaihoz. (Jó idő esetén a sziget legmagasabb csúcsa, a 2.119 m magas Hvannadalsnúkur és a csillogó jégsapkájú Örefajökull fényképezése.)
Utunk folytatása az óceánparton a fagyott Jökullsarlón gleccserlagúna partjára. Séta és a jéghegyek fotózása, szerencsés esetben fókák társaságában. Rövid fényképszünet a Gyémánt-parton, majd búcsú az Atlanti-óceántól.
Visszautazás Vík városáig. A szállodába jelentkezés után rövid pihenő – majd fakultatív éjszakai virrasztás Aurora borealis megfigyeléssel – Odin akarata szerint... Éj Vík városában.
Szállás: Katla Hotel 3*
Kora reggeli indulás Reykjavík irányába. Menet közben rövid megálló a Skógafoss vízesésnél. Érkezés után a terepviszonyok felmérése, majd (ha lehetséges) feljutás a vízesés feletti platóra, rövid sétával.
Továbbindulunk a Reykjanes-félszigetre, Izland legaktívabb részére, ahol egy valóságos földrajzórán veszünk részt. Először az észak-amerikai és eurázsiai kőzetlemezek találkozásánál található, a két kontinenst összekötő hídon sétálhatunk. Megfigyelhetjük a szemmel is jól látható törésvonalat, ahol a tektonikus lemezek évente körülbelül 2 centimétert távolodnak egymástól. Ezt követően a Katlahraun lávamezőre látogatunk, ahol a 2000 évvel ezelőtt tengerbe ömlő lávafolyam különleges képződményeit nézhetjük meg, majd a erőmű megtekintésére kerül sor (kívülről). Idegenvezetőnk segítségével képet kapunk arról, hogyan használják fel a környezettudatos izlandiak Földünk energiáit.
Este érkezés a reptér közeli szállásra. (1 éj)
Szállás: Hotel Vellír 3*
Reggeli után transzfer a repülőtérre és elrepülés Budapestre.
A változékony téli időjárás miatt a programok sorrendje változhat.
„Jobb egyetlenszer látni a dolgokat – mind százszor hallani róluk” - izlandi szólás
A Közép-Atlanti-hátság felszínre emelkedett, állandóan változó, arktikus földje. A néhai vikingek Jégországa, ahol kontinensünk legnagyobb jégmezői terpeszkednek, legnagyobb (télen félig fagyott) vízesései dübörögnek a mélybe, s ahol mindennaposak a „rutinszerű” vulkánkitörések. A gejzír- és ezerszínű ásványmezők világa, forróvizes medencékkel – amik télen különösen kellemesek és simogatóak.
Március végén, a sarki tél és éjszaka búcsúzásakor már elég hosszúak a nappalok a hótól fehérlő mesebeli tájak felfedezésére, ugyanakkor jó eséllyel várhatjuk a „Valkűrök táncát” vagyis az Aurora borealis (Északi fény) csodáját is.
Rövid, de annál eseménydúsabb utazásunk alatt megtapasztalhatjuk Izland legjobb forró fürdőinek vizét; leghíresebb gejzíreinek és vízeséseinek robaját. Sétálhatunk a sziget legmagasztosabb jégmezőin (a felszínen és jégbarlangjai egyikében is) és eljuthatunk az UNESCO világörökségi védelem alatt álló Jökullsárlón jéglagúna vidékére is – egészen az Atlanti-óceán Gyémánt-partjáig.